sobota, 18 lipca 2009

Klejnot Medyny


Klejnot Medyny autorstwa Sherry Jones jest, moim zdaniem, przepiękną opowieścią o Aiszy oraz trudnych początkach Islamu.


Aisza została zaręczona, gdy miała sześć lat, poślubiła Proroka Muhammada, gdy miała ich dziewięć. Małżeństwo zostało skonsumowane później - gdy rozpoczęły się jej cykle menstruacyjne. Współczesnych szokuje jej młody wiek w chwili ślubu, jednakże za tym wszystkim stały powody czysto polityczne - ojciec Aiszy pragnął w ten sposób ugruntować swoją pozycję, jako najważniejszego towarzysza Proroka.

Książka opowiada o trudach dorastania Aiszy, o jej ciągłej walce o bycie sobą. Jest to historia o jej dorastaniu, o stawaniu się kobietą, żoną, przyjaciółką, doradczynią, wojowniczką, o kształtowaniu charakteru, o walce z zazdrością....

Pięknie została również moim zdaniem opisana miłość Aiszy i Muhammada, która nie była łatwa i pozbawiona wzlotów i upadków.

Moim zdaniem, jest to książka, która warta jest przeczytania, nie tylko ze względu, że traktuje o wyjątkowej kobiecie( także o innych bardzo barwnych kobietach - pozostałych żonach Proroka), ale również o początkach Islamu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Template by:
Free Blog Templates