środa, 15 lipca 2009

"Niewidzialne kobiety"


" Jesteśmy niewidzialne, tylko dopóki nikt nas nie dostrzega. Ale to nie znaczy, że nas nie ma. Czasem stoimy wprost przed Tobą. Cierpimy. Krwawimy w środku i na zewnątrz.(...) Otwórz tylko oczy".


Książka autorstwa Jaccky Trevane opowiada o kobietach, których życie było, lub stało się piekłem. Wiele z nich doświadczyło maltretowania już w dzieciństwie. Ciągle upokarzane - nawet przez bliskich, zmuszane do małżeństw wbrew ich woli, pragną odnaleźć spokój, chcą stać się niewidzialne...


Sama autorka doświadczyła w swoim życiu wiele bólu. Urodziła się w Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu w Kairze zdecydowała się na poślubienie Egipcjanina. Po kilku latach brutalnego traktowania przez męża postanowiła od niego uciec ( na tą decyzję zdobyła się w chwili, gdy jego przemoc zaczęła przelewać się też na ich córkę). Udało się jej uciec do rodzinnej Anglii, jednakże okupiła to fatwą - wyrokiem śmierci, który do tej pory na niej ciąży. Jednak tylko dzięki takiej decyzji zarówno ona, jak i jej dzieci mogą żyć w wolnym społeczeństwie.


Książka jest również swoistą przestrogą oraz zwraca uwagę na różnice kulturowe jak i religijne, z których często zakochane kobiety nie zdają sobie sprawy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do lektury tej książki.

1 komentarz:

  1. Czytałam. Współczuję kobietom, które są tak traktowane, jeszcze bardziej współczuję dzieciom, na pewno głównie dziewczynkom- urodzonym w tej kulturze. Jednak nie potrafię współczuć kobietom spoza islamu, które dobrowolnie decydują się na takie związki, chociaż wiedzą, co przeszły w podobnych sytuacjach inne kobiety. A przypadek autorki jest kuriozalny. W powyższym opisie nie podano, że autorka poznała męża w czasie 10-dniowego urlopu; przedstawił się jej jako człowiek bardzo majętny, był przystojny i to wystarczyło "inteligentnej" Angielce na podjęcie decyzji o ślubie i zawarcie związku małżeńskiego. Zakochanie się, poznanie partnera i ślub - wszystko w ciągu 10 dniu urlopu!!! Jacky dostała to wszystko na własne życzenie. Ma szczęście w nieszczęściu, że udało jej się wrócić do Anglii. Anna

    OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates