sobota, 9 października 2010

Fulla

Fulla - tak nazywa się lalka Barbie przeznaczona dla muzułmańskich dzieci. Pierwszy model ukazał się w 2003 roku. Lalka ubrana jest w stosowne dla muzułmanek stroje i nigdy nie odsłania ramion ani nóg. W konserwatywnych krajach muzułmańskich nosi czarne suknie, zakrywające ciało, a  w tych bardziej liberalnych nosi długie spódnice, skromne bluzki, płaszcze i chusty. Rodzice mają możliwość by dokupić swoim córkom różowy dywanik modlitewny, by te mogły się na nim modlić - tak samo jak ich ulubiona lalka. Fulla posiada także zestaw do henny, samochód...Dzieci mogą sobie dokupić także płatki śniadaniowe, słodycze oraz napoje z wizerunkiem lalki, a także gazetkę, plecaki, perfumy, zeszyty oraz mydła. Do kompletu nie można, jak w przypadku tradycyjnej Barbie, dokupić Kena...


3 komentarze:

 1. ale wiocha, biedne dzieci, pranie mózgu od urodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony czuję niesmak i żal, dla tych dzieci - bo co one winne, że przyszły na świat w arabskim społeczeństwie, ale z drugiej strony zaraz sobie myślę: Kiedy dorosną, będą jeszcze głośniej skandować o noszeniu burek niż ich matki. Dlatego nie mogę sobie w duchu pozwolić na współczucie. Ich los jest dla nas - ostrzeżeniem!

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co ciekawe, te lalki można kupić w Niemczech czy też UK bez większego problemu - firma Matel upatruje w muzułmanach bardzo dużej grupy odbiorców na swoje produkty i ta chęć zysku i zadowolenia konsumentów spowodowała powstanie takiej lalki. Tak się zastanawiam, czy wzorce, które prezentuje klasyczna Barbie są OK?

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates