środa, 4 sierpnia 2010

Aisha

Aisha - osiemnastoletnia kobieta, której fotografia znalazła się na okładce aktualnego numeru tygodnika Time, została pozbawiona nosa oraz uszu przez własnego męża, od którego chciała uciec, ponieważ ten od dłuższego czasu się nad nią znęcał. Taki wyrok wydali na nią Talibowie

Redaktor naczelny tygodnika miał wielkie wątpliwości, czy zdjęcie powinno znaleźć się na okładce. Ostatecznie, po licznych konsultacjach nawet z psychologami dziecięcymi, zdecydował się pokazać Aishę światu. 

Dramat kobiety rozpoczął się, gdy miała 16 lat. To wtedy jej ojciec wydał ją za mąż. Trafiła do dużej rodziny, która mieszkała w małej afgańskiej miejscowości.- Spędziłam z nimi dwa lata i stałam się więźniem - wspomina Aisha. Była torturowana i szykanowała. Kiedy nie mogła już tego dłużej znieść postanowiła uciec. W ucieczc pomogły jej dwie sąsiadki. Jednakże Aisha zawiodła się i na nich, gdyż kobiety chciały ją sprzedać innemu mężczyźnie. Wszystkie trzy zostały złapane przez policję i aresztowane. Aisha została skazana za ucieczkę na 5 lat pobytu w więzieniu, jednakże kara została skrócona do 5 miesięcy.

Jednak kłopoty kobiety nie skończyły się na pobycie w więzieniu. Jej teść jakimś sposobem ją odnalazł i zabrał do domu. Aisha została postawiona przed talibskim sądem, ponieważ zhańbiła swoją rodzinę. Sąd zadecydował, że kobieta zostanie pozbawiona nosa i uszu, a aktu tego ma dokonać jej mąż. Mężczyzna wykonał wyrok w górach Oruzgan, gdzie zostawił żonę, by ta zmarła. Jednakże Aisha przeżyła i otrzymała pomoc od Organizacji Kobiet w Afganistanie (WAW) oraz od lekarzy zajmujących się rekonstrukcjami ciała. 

ONZ szacuje, że aż 90% kobiet w Afganistanie cierpi z powodu przemocy w rodzinie.  Aisha czeka na operację rekonstrukcji nosa oraz uszu. Każdy może jej pomóc ofiarowując nawet najmniejszą sumę pieniędzy. 

http://www.grossmanburnfoundation.org/aisha.htm

5 komentarzy:

 1. Dla niej i wielu podobnych warto być w Afganistanie. Talibowie muszą zniknąć z powierzchni ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, pomimo, a niektórzy twierdzą, że nawet przez obecność Amerykanów, sytuacja Afganek jest jeszcze bardziej dramatyczna. Aisha została okaleczona podczas obecności wojsk amerykańskich w Afganistanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy chcesz przez to powiedzieć że wcześniej nie prześladowano i okaleczano kobiet w tym państwie talibów ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kobiety pod rządami talibów są cały czas marginalizowane i prześladowane. Chciałam tylko zwrócić uwagę, że po wejściu Amerykanów do Afganistanu, sytuacja kobiet nie uległa zmianie na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zabójstwa honorowe są na porządku dziennym w kulturze ortodoksyjnego islamu. Niekiedy ludzie planują swoją [url=http://poznajdate.com/smierc.html]datę śmierci[/url], ale jest to jak widać nie do przewidzenia w tym zaskakującym nas nieustannie świecie.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates