sobota, 28 sierpnia 2010

Saudyjki nie mogą pracować jako kasjerki

Sieć supermarketów Panda, jako pierwsza chciała zatrudnić kobiety na stanowisku kasjerek, jednakże nie będzie to póki co możliwe. Dlaczego?

Do tej pory w Arabii Saudyjskiej na kasach pracowali tylko mężczyźni i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie. Gdy sieć supermarketów Panda ogłosiła, że chce zatrudnić kobiety na stanowisko kasjerek, Saudyjczycy zaczęli protestować i grozić bojkotem sieci, a duchowni zaczęli wydawać edykty religijne, sprzeciwiające się wykonywaniu zawodu kasjerki przez kobiety.  Rzecznik sieci Panda zapowiedział, że dla 13 kobiet, które zostały już zatrudnione jako kasjerki, znajdzie nowe posady.

W Arabii Saudyjskiej kobiety mogą pracować tylko w niektórych zawodach. Mogą być nauczycielkami, dziennikarkami, urzędniczkami, lekarkami. W firmach obowiązuje ścisła segregacja płci. W Arabii Saudyjskiej działają nawet centra handlowe dla kobiet, gdzie zatrudniane są wyłącznie kobiety.  Jednakże póki co w sklepach na kasach będą pracowali wyłącznie mężczyźni.

5 komentarzy:

 1. Czytając Twojego bloga uświadomiłem sobie jak bardzo cieszę się, że mieszkam w Polsce. Jesteśmy częścią Europy i śmiem twierdzić, że ja sam jak i kilka milionów osób nie potrafi pojąć prawa Islamskiego. Dającego przewagę mężczyznom w codziennym życiu. Bezlitośnie tworzy granicę oddzielającą płeć. Nasuwa się pytanie... Czy rodząc się kobietą w krajach arabskich, rodzimy się z piętnem?

  OdpowiedzUsuń
 2. wiesz, tu chyba nie mozna mowic o regule, w jednych krajach jest gorzej, w innych lepiej. musimy pamietac, ze oprocz takich sytuacji jak te opisywane tutaj istnieja tez bardziej hmm... "europejskie" (zle okreslenie, poznajac muzulmanow z roznych krajow zauwazylam ze jak dla nas okreslenie europejski jest jakims rodzajem wyroznienia, dlanich czesto wprost przeciwnie, ale nie o tym chcialam) przyklady zachowan, w wielu krajach, szzcegolnie tych licznie odwiedzanych przez obcokrajowcow, w tej chwili bycie kobieta nie znaczy bycie gorsza. kiedys tak myslalam, teraz zmieniam zdanie. jednak nie przecze, jest wiele panstw arabskich, gdzie nie chcialabym byc kobietą

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie odkryłam twojego bloga i nie masz nawet pojęcia, jak bardzo cieszy mnie ów fakt :) Będę zaglądać do ciebie regularnie. Takich ludzi jak ty, powinno być więcej, w przeciwnym razie nie trzeba długiego czasu, aby nasza kochana Europa zamieniła się w arabską pustynię. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz :) We mnie masz już swą stałą czytelniczkę :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie odkryłam twojego bloga i nie masz nawet pojęcia, jak bardzo cieszy mnie ów fakt :) Będę zaglądać do ciebie regularnie. Takich ludzi jak ty, powinno być więcej, w przeciwnym razie nie trzeba długiego czasu, aby nasza kochana Europa zamieniła się w arabską pustynię. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz :) We mnie masz już swą stałą czytelniczkę :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepszy blog jaki kiedykolwiek czytałam!! Odwiedzam go zawsze kiedy tylko mam czas, regularnie od 4 miesięcy. Brawa i oby tak dalej! ;)

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates