niedziela, 21 marca 2010

Protest kobiet w Jemenie

Przeciwko czemu protestowały dzisiaj kobiety w Jemenie? Otórz przeciwko zakazowi małżeństw dzieci. Kobiety pojawiły się przed parlamentem w Sanie uzbrojone w plakaty z napisami "Nie zakazujcie tego, na co pozwolił Allah" oraz "Nie naruszajcie prawa szariatu w imię praw i wolności".

Obecnie w Jemenie trwają prace nad ustawą, która ma zakazywać małżeństw dzieci. Minimalny wiek wymagany do zawarcia małżeństwa ma wynosić: 17 lat, w przypadku kobiet i 18, w przypadku chłopców.  Zmianom sprzeciwiają się radykalni duchowni islamscy, którzy wezwali ludzi do protestu, a nawet dowieźli protestujacych pod budynk parlamentu.

Protestujący nazwali pracujących nad ustawą parlamentarzystów "wrogami Allaha". Przeciwnicy ustawy, znów powoływali się na przykład Aiszy, która poślubiła Proroka, gdy miała 9 lat.

O temacie małżeństw dzieci pisałam już wcześniej na łamach bloga. Liczne protesty przeciw temu zwyczajowi wybuchnęły po kilku głośnych sprawach, między innymi Nadżud  - ośmioletniej rozwódki, właśnie z Jemenu. Wielu ludzi zaczęło postrzegać ten zwyczaj za krzywdzący, przede wszystkim dla bardzo małych dziewczynek, które zamaist iść do szkoły, stawały się żonami o wiele starszych od siebie mężczyzn. Wielu potępiło też przywoływanie przykładu Aiszy, mówiąc, ze zmieniły się czasy i realia.

Jednakże protesty, które odbyły się w Jemenie pokazują, że zwyczaj małżeństw dzieci jest wciąż bardzo popularny i praktykowany w wielu kręgach (przeważnie na wsiach i biednych rejonach). Możliwe jest też to, że ludzie nie są mentalnie gotowi na zmiany prawa, jednak mam osobiście nadzieję, że parlamentarzystom uda się uchwalić ten zakaz, który ochroni małe dziewczynki od przymusowych małżenstw ze znacznie starszymi mężczyznami.


1 komentarz:

  1. Nie rozumiem tych kobiet. Obrzezać własną córkę i wydać ją za mąż w wieku 8-10 lat.Same to przeszły jako dzieci, musiała to być trauma, a pomimo tego demonstrują aby to barbarzyństwo było utrzymane. Możliwe że kierują nimi ulemowie.

    OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates