sobota, 6 lutego 2010

Zakopali dziewczynę...żywcem!!


Wielu zaprzyjaźnionych Blogerów już opublikowało posty dotyczące tej wstrząsającej informacji, ale mimo to, stwierdziłam, że też chcę ją umieścić na swoim blogu. Mało rzeczy, czy też wydarzeń jest w stanie mnie zaskoczyć i mną wstrząsnąć, ale to wydarzenie jest tak makabryczne i nieludzkie, że nie wiem jak je skomentować oraz ocenić. Turcja chce wstąpić do UE, nie spełnia jednak wielu warunków. W Europie takie traktowanie ludzi jest i będzie potępiane i nietolerowane. Kilka osób wyraziło na łamach tego bloga opinię, iż wiele muzułmanek ma lepsze warunki do życia niż choćby Europejki. Czyżby? Nie słyszałam o Europejce zakopanej żywcem w XX/XXI wieku ani, o Europejkach skazanych na karę chłosty i więzienia za to, że zostały zgwałcone, ani o Europejkach polanych kwasem tudzież benzyną i podpalonych....

Zapraszam do zapoznania się z artykułem, który wczoraj został opublikowany w Gazecie Wyborczej.

16-letnia Medine Memi została w grudniu znaleziona zakopana obok swojego domu w południowo-wschodniej Turcji. Wyniki sekcji, które opisuje BBC, dowodzą że nastolatka została zakopana żywcem. W ocenie śledczych było to tzw. zabójstwo honorowe, którego dokonali jej własny ojciec i dziadek. Dziewczyna wcześniej trzykrotnie zwracała się do policji o pomoc. Bezskutecznie. 

W listopadzie sąsiad rodziny zgłosił policji, że 16-latki nie widziano od miesiąca. Trzy tygodnie później policja odkryła dziewczynkę zakopaną w pobliżu domu. Miejsce było zalane betonem.

Teraz na jaw wyszły wyniki sekcji zwłok dziecka, które dowodzą, że żyła i była świadoma w momencie, gdy była zakopywana. Nie znaleziono w jej ciele żadnych substancji psychoaktywnych, a na ciele miała jedynie drobne siniaki, natomiast w płucach i żołądku odkryto duże ilości ziemi. Dziecko zostało znalezione z rękoma związanymi z tyłu.


Według obserwatorów był to przykład tzw. honorowego zabójstwa, które spotykane jest w tradycyjnych muzułmańskich rodzinach. Gdy rodzina zdecyduje, że kobieta zhańbiła swoim zachowaniem imię rodziny, brat, ojciec, czy dziadek dokonują zabójstwa.

Lokalna organizacja monitorująca sprawę honorowych zabójstw poinformowała, że Medine - która była jednym z dziesięciu dzieci w rodzinie - trzykrotnie wcześniej zgłaszali policji skargę na to, że była bita w domu. Za każdym razem policja ignorowała jej doniesienia.

Do zbrodni doszło w zamieszkanym głównie przez Kurdów południowo-wschodnim rejonie Turcji, w mieście Kahta. Społeczność ta jest znana z silnego konserwatyzmu i religijności, jest bastionem sekty Naksibendi, która została zdelegalizowana w 1925 roku przez Ataturka, jednak w ostatnich latach na powrót rośnie w siłę.

Turecki rząd stara się walczyć z honorowymi zabójstwami, m.in. poprzez zmianę praktyki sędziów których uczy się, by podchodzili do takich zbrodni ze szczególną uwagą. Przynosi to jednak znikomy efekt; według oficjalnych statystyk w samym rejonie Adijaman, w którym doszło do zabójstwa Mediny, w latach 2003-2007 doszło do 16 takich morderstw. Według organizacji pozarządowych liczby te są zaniżone.
 
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7534086,Honorowe_zabojstwo_w_Turcji__ojciec_z_dziadkiem_zywcem.html

12 komentarzy:

 1. To jest nawet więcej niż straszne.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...o widze, ze juz o tym piszesz...to sa tacy ludzie, ktorzy wczesniej byli skazani na kwiaciarnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w Niemczech.Dotad z przychylnoscia postrzegalem Turkow.Nie wiem jednak jak teraz bede mogl sie przelamac by nie wyrazic swojej opini o ich tzw kulturze.Szok !

  OdpowiedzUsuń
 4. Co ja mam powiedziec? Znam muzulnamow osobiscie. Rowniez wczesniej lubilam ich kulture. Jednak pozniej zmienilam swoje zdanie na ich temat. Sa to ludzie zacofani. Wspolczuje Polkom, ktore zwiazaly sie z muzulmaninem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okropne to i strasznie smutne, że w dzisiejszych czasach ludzie uważajacy się za "cywilizowanych Europeiczyków" popełniaja takie straszne rzeczy i to na członkach własnej rodziny!

  Powiem tak: nie nadarmo istnieje powiedzenie: głupi jak Turek! krzywdzący stereotyp? byc moze, ale za to ile w nim prawdy. Ci ludzie maja coś nie tak z głowami i mentalnością, oni myślą innymi kategoriami niż my Europeiczycy i raczej jest małopodobne aby wogóle kiedykolwiek zmienili swoja mentalność. Do tego potrzeba lat a nawet wieków aby zmienił się sposób myślenia Turków i Kurdów.
  MIAŁAM znajomych Turków i jednego Kurda, piszę celowo "miałam" bo takie znajmosci nie dały rady sie utrzymać, i do niczego nie doprowadziły jeśli dwie strony tak bardzo różnią się kulturowo i językowo. Jak można próbować manipulować drugim człowiekiem i to jeszcze online, przez komputer? Dałam sobie spokoj z Turkami.


  Turcja w EU? Zaraz, zaraz, spytam się, od kiedy to Azja Mniejsza zalicza się do Europy? Nie rozumiem polityków...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie - podobnych zbrodni nie dokonują osoby z zewnątrz, tylko osoby z rodzin. Ja nie wiem kim trzeba być, by zakopać żywcem własną córkę i jak po takim okrutnym czynie można normalnie żyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Religia pokoju jak się patrzy - to nie są ludzie, jeśli dokonują takich makabr w imię religii.

  OdpowiedzUsuń
 8. i jeszcze to nazywają "zabójstwem honorowym"!!! co za obłuda!
  nie ma czegoś takiego jak honorowe zabójstwo, bo honor nie idzie w parze zabijaniem
  no ale żeby pozbawić życia własną córkę czy wnuczkę! toz to sie w głowie nie miesci
  Turcy to ludzie okrutni a Kurdowie słyną z zawzięcia i mściwosci, jedni z drugimi nie moga sie dogadać mimo iz mieszkaja w jednym panstwie.
  pod wzgledem politycznym, turcja to okropny kraj, podobnie jak socjalistyczne chiny - masowe manipulowanie narodem, okrucienstwo, narzucanie religii, przesladownia, turek nie moze wyjechac z kraju tak jak my mozemy i osiedlic sie gdzies indziej, panstwo nie chce go wypuscic, musi wplacic wysoką kaucje aby zagwarantowac panstwu swoj powrot inaczej turcy szybko wymemigrowaliby ze swojego kraju. jeden z moich znajomych turkow sam mi to objasnial.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja miałam do czynienia z niemieckimi Turkami i przyznam, że są to ludzie specyficzni.

  OdpowiedzUsuń
 10. Za takie makabryczne czyny, jakimi są zbrodnie "honorowe", ludzie tacy powinni być skazywani na karę śmierci !!!
  Powinno się głośno napiętnowywać takie postępowanie.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates