wtorek, 12 stycznia 2010

Burka i nikab wracają na uczelnie w USA.

Uczelnia wyższa w stanie Massachusets, która zakazała noszenia studentom zasłon na twarzach, wycofała się, po licznych protestach organizacji muzułmańskich, ze swoich wcześniejszych decyzji.

The Massachusetts College of Pharmacy and Health Science, bo o tej uczelni mowa, zignorowała normy bezpieczeństwa za sprawą protestów studentów, którzy stwierdzili, iż ich wolność religijna jest pogwałcana takimi zakazami. Wcześniej, ze względu na bezpieczeństwo, wszelkie chusty zakrywające twarz były surowo zakazane. 

Nietrudno domyślić się, jaką grupę studentów oburzył zakaz zasłaniania twarzy. Aisha Bajwa - przewodnicząca Studenckiego Związku Muzułmanów nazwała zakaz nieuzasadnionym oraz sprzecznym z konstytucją. Sama nie nosi nikabu, jednakże uważa, że dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz identyfikacji wystarczy, by każdy, nawet zamaskowany student, miał przy sobie legitymację. Tylko jak zweryfikować to, czy ta zasłonięta postać rzeczywiście jest tą osobą, która widnieje na legitymacji? 

Ibrahim Hooper - dyrektor do spraw komunikacji w Radzie Stosunków Amerykańsko - Islamskich uznał, że zakaz noszenia zasłon uderza w muzułmanów i ich dyskryminuje. Złożył zażalenie do Komisji Równych Szans na Rynku Pracy. Powołał się na siódmą część Karty Praw Obywatelskich z 1964 roku, która zabrania pracodawcom dyskryminacji opartej na religii.

Po akcji Pana Hooper'a zmieniono zasady. Dopuszczono zasłanianie twarzy z powodów religijnych. 

Źródło:
http://www.cnn.com/2010/US/01/08/massachusetts.security.policy/index.html?iref=allsearch

3 komentarze:

 1. Gdyby Allach chciał aby kobiety się zasłaniały włosy i całe ciało, to stworzyłby je łyse i okryte długą sierścią.

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie ta ninja chciałaby potem pracować w burce?
  Kto taką zatrudni w aptece?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa uwaga. Pewnie wiele muzułmanek po ukończeniu uczelni pracuje zawodowo, ale ciekawe jak wygląda kariera muzułmanek w burkach i nikabach. Nie wiem, czy jakikolwiek pracodawca w Europie, czy USA zatrudnił by kobietę okrytą od stóp do głów, chyba, że w telemarketingu lub pracy zdalnej przez internet.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates