niedziela, 3 stycznia 2010

Słownik islamu.

W 2008 roku ukazał się, nakładem wydawnictwa Penguin, słownik islamu autorstwa Azima Nanji.

Ostatnio nabyłam tę pozycję książkową, która jest bardzo ciekawa i moim zdaniem przejrzyście i zrozumiale napisana.

Słownik jest bogaty w hasła z zakresu historii islamu, kultury, sztuki, prawa islamskiego. Wyjaśnia znaczenie i genezę poszczególnych świąt muzułmańskich, przybliża najważniejsze postaci związane z tą religią. Zawiera ilustracje oraz mapy.

Uważam, że jest to przydatna książka, dla osób, które interesują się islamem i jego kulturą, ale wątpię w hasło reklamujące ten słownik: " Definicyjny przewodnik do zrozumienia muzułmańskiego świata". Moim zdaniem, ta książka może pomóc zrozumieć wiele pojęć związanych z islamem, ale po jej przeczytaniu nie można liczyć na zrozumienie świata muzułmańskiego. Do zrozumienia kultury potrzebne są częste podróże lub zamieszkanie w danym miejscu, a nie przeczytanie książki.

Jednakże, polecam tę lekturę. Niestety słownik nie został przetłumaczony na język polski - wydany jest po angielsku.

3 komentarze:

 1. gdzie nabyła Pani tą pozycję? będę wdzięczna za info.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na ten słownik natknęłam się w Empiku, więc zapewne nie będzie problemu, by w tej sieci zakupić książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja polecam starsza pozycje- z czasow kiedy jeszcze nie bylo politycznej porawnosci i kiedy nie trzeba bylo niczego faworyzowac czy tez przedstawiac w gorszym swietle- mozna znalezc w internecie i sciagnac jako PDF A Dictionary Of Islam, Thomas Patrick Hughes, 1965, Kaba, p 256 - bardzo cenna ksiazka, szczegolnie, ze nei skupia sie tylko na religi, ale takze zwyczajach, jezyku, histori, lub tez o tym jak Islam wykorzystuje astrologie (a o tym sie nie mowi- bedzie to gdzies pod literka D - juz teraz nei paietam dokladnej nazwy).
  LeBox

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates