piątek, 22 stycznia 2010

Muzułmanie uczą się w szkołach katolickich.

 


  

Tak dzieje się chociażby we Francji czy Wielkiej Brytanii. Uczniom i ich rodzicom nie przeszkadzają msze święte ani krucyfiksy.

W katolickiej szkole Saint Mauront w Marsylii aż czworo na pięcioro uczniów pochodzi z rodzin muzułmańskich. Katolickie szkoły we Francji i w kilku innych państwach europejskich przyciągają islamskich uczniów panującą w ich murach tolerancją.

We Francji chodzi przede wszystkim o przyzwolenie dla hidżabów. W szkołach katolickich są one dozwolone. Panuje tam również otwartość na kulturę arabską - w przeciwieństwie do szkół państwowych.

Czesne w szkołach katolickich wynosi od 1400 do 2000 euro za rok. Statystyki oraz sondaże pokazują, iż poziom nauczania jest tam bardzo wysoki. Szkoły katolickie we Francji zajmują 15 z 20 pierwszych miejsc.

W Saint Maurot panuje wolność religijna. Udział we wszystkich zajęciach religijnych jest dobrowolny, a uczniowie mogą zapisać się nawet na zajęcia z języka arabskiego. Wyznawcy islamu mogą nie przychodzić do szkoły w święta muzułmańskie.

Muzułmańska młodzież uczęszcza do szkół katolickiej w wielu państwach Europy. W Kopenhadze muzułmanie muszą realizować pełen program katolickiej placówki. Chodzą na msze, a na zajęciach z plastyki, tak jak inne dzieci, malują Chrystusa. Wszystko to nie przeszkadza uczniom i ich rodzicom.

Jak pokazują statystyki, w Anglii i Walii w 24 szkołach katolickich dominują dzieci z niekatolickich rodzin - przede wszystkim muzułmanie. W szkole Angielskich Męczenników w Sparkhill w Birmingham tylko 36 z 410 uczniów stanowią dzieci z z rodzin katolickich. Do szkoły Serca Dzieciątka Jezus w Salford chodzi tylko siedmioro uczniów - katolików.

1 komentarz:

  1. to optymistyczna wieść,miło dowiedzieć się,że gdzieś nie wszczyna się niepotrzebnych niesnasek.

    OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates