- nie powinna iść tam sama,
- nie powinna oglądać filmów, które promują lub zawierają treści nie pochwalane przez islam lub z nim całkowicie sprzeczne (są to np. nagość, skąpy strój aktorek, sceny erotyczne, nielegalne związki, konsumowanie używek, zakazane przez islam relacje),
- nie powinna również siedzieć w kinie obok obcego mężczyzny ( póki co w kinach europejskich nie ma podziału sali na tą dla kobiet i tą dla mężczyzn)
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
Mogą czy nie mogą?
niedziela, 30 sierpnia 2009
Muzułmański HipHop
- Jamila, jest artystką pochodzącą z Chicago. Nie tylko śpiewa - prowadzi audycje radiowe, jest aktorką, pisarką i projektantką mody. Preferuje rap oraz recytacje poezji.
- Eloquence wykonuje swoje utwory a capella.
- Sister Haero - Kurdyjka mieszkająca w Kalifornii chce swoją muzyka dotrzeć do wszystkich grup wiekowych. Swoje przesłanie kieruje też do niemuzułmanów. jej motto brzmi : " Bardziej boję się Boga niż państwa".
- Reason Rule - to duet małżeński. Celem ich twórczości jest sławienie Allaha.
- Poetic Pilgrimage - kobiety współpracują z sobą juz od 9 lat, obie pochodzą z Bristolu. Są raperkami. Na scenie występują w bogato zdobionych chustach i długich sukniach, jednak mozna zobaczyć ich zdjęcia, na których są w jeansach i dresowych bluzach. W wywiadzie dla egipskiego pisma Al-Ahram powiedziały: "Staramy się, aby hidżab był postrzegany przez młodych fanów jako coś najbardziej cool na świecie. Otrzymałyśmy mnóstwo e-maili od młodych dziewczyn z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, w których pisały, że nie lubiły zasłony dopóki nie usłyszały naszego rapu i tekstów o hidżabie. W naszej muzyce tłumaczymy im, że zasłona jest w porządku i że nie jest powodem do wstydu".
- Miss Undastood - zaczęła rapować w wieku 18 lat. Pierwszy album nagrała w 2002 roku. Pismo Muslim teenz nazwało ją Pierwszą Damą Muzułmańskiego Rapu.
Większość utworów islamskiego hiphop'u zaczyna się od słów : " W imię Boga Wszechmogącego". Wspomniane przeze mnie artystki śpiewają / rymują o : imionach Allaha, proroku Mahomecie,o problemach współczesnych muzułmanek. Niektóre utwory innych artystów sławią Hamas czy tez Hezbollah oraz śmierć męczeńską w imię religii.
sobota, 29 sierpnia 2009
Waris Dirie - pustynny kwiat.
- " Córka nomadów"
- " Przełamać tabu"
- " Dzieci pustyni"
- " List do matki. Wyznanie miłości"
Obecnie modelka i pisarka mieszka w Wiedniu ( posiada austriackie obywatelstwo) z synem.
piątek, 28 sierpnia 2009
Nie mogą iść na koncert
Minaret
W pakistańskich schroniskach dla kobiet źle się dzieje.
środa, 26 sierpnia 2009
Haute couture dla muzułmanek.
poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Zostanie wychłostana za picie piwa...
32-letnia kobieta została skazana już w lipcu na karę sześciu uderzeń kijem rattanowym. Wymierzenie chłosty zostało odłożone w czasie ze względu na ramadan. Jest to pierwszy taki przypadek w Malezji.
Zgodnie z prawem koranicznym, osoba, która pije alkohol popełnia przestępstwo, dlatego w Malezji wyznawcy islamu przyłapani na takim czynie są sądzeni przez trybunały islamskie, stosujące prawo szariatu.
Mężczyźni są chłostani przeważnie biczem na gołą skórę. Często po takiej karze na ciele pozostają trwałe do końca życia blizny. Kartika Sari Devi ze względu na to, że jest kobietą będzie ubrana podczas wymierzania kary. Chłosta będzie też wykonana " lżejszym" narzędziem.
niedziela, 23 sierpnia 2009
Zanan on-line
www.zanan.co.ir
Zanan Magazine.
Początki magazynu były trudne. Redakcja mieściła się w małym pokoiku. Redakcja składała się z kilku dziennikarzy. Jednakże obecnie gazeta stała się profesjonalnie redagowana, zatrudnia ponad trzydziestu stałych dziennikarzy oraz wielu współpracowników. Z małego pokoiku, redakcja przeniosła się do swojego biura z prawdziwego zdarzenia.
Zanan reprezentował nowoczesne poglądy. Sprzeciwiał się konserwatywnym tradycjom patriarchalnym oraz radykalnym ugrupowaniom islamskim. Była to gazeta, która bez wątpienia odegrała wielką rolę w środowisku muzułmanek - począwszy od redefinicji pojęcia płci do innego spojrzenia na kobiecość.
Każdy numer zawierał:
- artykuły dotyczące problemów socjalnych
- debaty na różne tematy
- wywiady
- artykuły dotyczące kultury
- artykuły krytykujące prawo
- feministyczną krytykę literatury oraz filmów
- strony poświęcone zdrowiu i urodzie
- nowości wydawnicze
- wiadomości ze świata sportu
Czytelniczkami Zanan były przede wszystkim kobiety z nowoczesnej klasy średniej, zamieszkującej miasta, posiadające wykształcenie.
Magazyn został zamknięty w 2008 roku po 16 latach działalności.
sobota, 22 sierpnia 2009
Shirin Ebadi - broniłam ofiar.
Po studiach prawniczych Shirin została sędzią. Jak sama wspomina, zakładała codziennie rano garsonkę i szła do ministerstwa sprawiedliwości. jej wykształcenie i to, że sprawowała urząd sędziowski, było dla wielu mężczyzn konkurujących o jej względy nie do przyjęcia. Wielu pretendentów do jej ręki uciekało dowiadując się kim jest i co robi. " Mężczyźni woleli mieć w rodzinie pozycję dominującą, a niezależna kobieta, mająca własne zainteresowania, byłaby oczywiście mniej skłonna podporządkować się mężowi i być na każde zawołanie". Jednak znalazł się w końcu mężczyzna, który zaakceptował jej niezależność. Stworzyli razem kochającą się i wspierająca rodzinę. Kilka lat po ślubie zostali rodzicami dwóch córek.
Rewolucja Islamska stała się bardzo ważnym momentem w życiu Shirin i jej rodziny. Nagle, poważana pani sędzia, została zdegradowana do stanowiska podrzędnej urzędniczki i została zmuszona do noszenia zasłony. Sytuacja polityczna zmieniała się z dnia na dzień. Kobieta postanowiła się nie poddawać i wkrótce otworzyła swoją prywatną kancelarię. Zajęła się obroną ofiar przemocy, bitych dzieci, maltretowanych kobiet, więźniów politycznych. ( Nie pobierała za swą pracę wynagrodzenia)
Shirin Ebadi walczyła z absurdami prawa islamskiego, które cofnęło ten kraj do VII wieku. Wytykała sędziom absurdalne wyroki :" To niesprawiedliwe, że dziewczynka została zgwałcona i zabita, a jej rodzina w wyniku postępowania sądowego straciła cały dobytek i dach nad głową, to niesprawiedliwe, że ofiary są teraz dodatkowo karane przez prawo". ( rodzina wspomnianej dziewczynki musiała wyrokiem sądu zapłacić za egzekucję gwałciciela i mordercy ich córki, by zmyć z siebie hańbę i przywrócić honor).
Shirin Ebadi sama trafiła do więzienia, za to, że broniła według władz nieodpowiedniej osoby. Ludzie byli zastraszani, bici - ktoś na torturach wypowiedział jej imię...Jednak mimo tego wszystkiego kobieta się nie poddała. Nie dała się zastraszyć i postępowała tak jak zwykle. Po wyjściu z więzienia dalej walczyła o prawa dyskryminowanych.
W 2003 roku została Laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. W wielu krajach takie wyróżnienie spotkałoby się z wielkim uznaniem. Jednak nie w Iranie. Owszem, ludność tego kraju - w przewadze kobiety były z niej dumne i wierzyły, że coś się zmieni. Jednak życie Shirin zostało wystawione po tej nagrodzie na jeszcze większe niebezpieczeństwo ( już kiedyś grożono jej śmiercią). Przydzielono jej całodobową ochronę.
" Broniłam ofiar" to przepięknie napisana książka, którą polecam do przeczytania. Jest to historia niezwykłej kobiety, żyjącej w trudnych czasach, która swym uporem pokazała, że można żyć według swojego sumienia mimo przeciwności losu.
czwartek, 20 sierpnia 2009
Iranki też lubią " pokopać"
środa, 19 sierpnia 2009
Samobójstwo " w obronie honoru" - nowa tendencja wśród muzułmanów w Turcji?
Uważa się, że najwięcej morderstw " w obronie honoru" ma miejsce na wschodzie Turcji. Jednak migracja ludności i modernizacja kraju przyczyniły się również do rozprzestrzenienia tych prymitywnych zachowań. Według statystyk, co tydzień jedna kobieta zostaje zamordowana w imię obrony honoru w Stambule - mieście, które kreuje się na nowoczesne i postępowe.
Turecka policja jest zdania, że do większości samobójstw dochodzi pod przymusem, jednakże funkcjonariusze mają związane ręce. W takich sprawach bardzo trudno jest o dowody. Często dzieje się też tak, że policjanci, czy prawnicy zajmujący się morderstwami " w obronie honoru" stoją po stronie sprawców zbrodni i całkowicie ich popierają. Nawet jeśli sprawca zostanie skazany i trafi do więzienia, istnieje wielkie prawdopodobieństwo tego, że będzie tam traktowany z szacunkiem - jak bohater.
Los kobiet leży w rękach ich rodzin. To rada rodziny decyduje, czy dziewczyna zasłużyła na śmierć. Decyduje też o tym czy ofiara ma zostać zabita, czy ma być zmuszona do popełnienia samobójstwa. Według policji, ofiara skazana na popełnienie samobójstwa ma kilka opcji : może się powiesić, zastrzelić lub otruć na przykład trutką na szczury.
wtorek, 18 sierpnia 2009
W Holandii burkini jest hitem.
Nie mogła popływać...
poniedziałek, 17 sierpnia 2009
Burkini
czwartek, 13 sierpnia 2009
Ratunek w Hatun und Can
środa, 12 sierpnia 2009
Hatun und Can e.V.
wtorek, 11 sierpnia 2009
Pozorna wolność irackich kobiet.
poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Morderstwa w obronie honoru w Wielkiej Brytanii
Wielkim szokiem okazała się zbrodnia dokonana na szesnastoletniej Heshu Yones przez jej ojca w 2002 roku. Motywem zabójstwa córki, był brak akceptacji jej chłopaka przez ojca. O tym morderstwie pisałam szerzej w poście : „ Morderstwa w obronie honoru w Europie”.
Kolejnym głośnym przypadkiem było zamordowanie 22-letniego Albańczyka – Rexhapa Hasaniego przez 40 – letniego biznesmena. Mustaq Ahmed zabił chłopaka swej córki, ponieważ nie pochwalał ich związku. Został za ten czyn skazany na dożywocie w 2003 roku.
19- letnia Rukhsana Naz chciała rozwieść się z mężem, by poślubić swojego chłopaka, z którym była w ciąży. Odmówiła poddania się aborcji. Została uduszona przez swoją matkę oraz brata przewodem elektrycznym. Rodzina umieściła ciało dziewczyny w samochodzie, który został przez nich porzucony wiele kilometrów od ich miejscowości. Shakeela Naz i jej syn Shazad Ali zostali skazani za tę zbrodnię na karę dożywocia w 1999 roku.
czwartek, 6 sierpnia 2009
Nie chciała milczeć - takie kobiety pomagają zmieniać rzeczywistość
niedziela, 2 sierpnia 2009
Zamieszania wokół burki we Francji ciąg dalszy
sobota, 1 sierpnia 2009
" Narzeczone Allacha - samobójczynie - terrorystki z Czeczenii"
Książka autorstwa Julii Jusik traktuje o kobietach – terrorystkach z Czeczenii. Autorka przedstawia historie i profile kobiet, które brały udział między innymi w zamachach na Teatr na Dubrowce, na szkołę w Biesłanie czy też podczas festiwalu rockowego w Tuszynie ( 2003) . Autorka materiały do książki zbierała podczas rozmów z terrorystkami, które ocalały, oraz z najbliższymi osobami tych, które zginęły.
Podczas lektury tej książki szokujące jest to, że żadna z opisanych kobiet nie została terrorystką - samobójczynią dla idei, dla sprawy. Głównymi powodami ich decyzji były osobiste tragedie i dramaty oraz nieszczęśliwe życie. Często były też nakłaniane do tego przez mężczyzn, którzy potem nagrywali zamachy na kamerę video. Wiele z tych kobiet nie chciało umierać, lecz nie widziało dla siebie innego wyjścia.
Moim zdaniem, żadna z opisanych kobiet nie była zaślepioną fanatyczką. W Rosji czeczeńskie terrorystki – samobójczynie zazwyczaj nie giną z własnej ręki. Są one wysadzane w powietrze z bezpiecznej odległości. Można by powiedzieć, iż są one mordowane.
W innych krajach terrorystki – samobójczynie były obecne nawet wcześniej niż w Czeczenii.
Tamilskie Tygrysy na Sri Lance
marksistowska Partia Pracujących Kurdystanu w Turcji
To właśnie kobieta zamachowiec – samobójca zmordowała w 1991 roku premiera Indii Rajiva Gandhiego. Zamachu na panią prezydent Sri Lanki, Chandanaraike Kumaratunga, w 1996 roku, także ( o ironio) dokonała kobieta. W 2002 roku w Pakistanie w siedzibie jednej z redakcji wysadziła się w powietrze kobieta, mordując prócz siebie jeszcze dwóch ludzi.