sobota, 21 lutego 2009

Królowa Rania


Rania Al-Abdullah - królowa Jordanii jest jedną z najsłynniejszych muzułmanek na świecie.
Urodziła się w Kuwejcie, w rodzinie palestyńskich emigrantów. Dla jej rodziców priorytetem było to, żeby zdobyła solidne wykształcenie. Ukończyła administrację biznesu na amerykańskim uniwersytecie w Kairze. Po zdobyciu dyplomu pracowała w Citybanku a później w Apple Computers. " Gdyby nie wykształcenie, byłabym nikim" wyznała w jednym z wywiadów prasowych, w którym zachęcała kobiety do zdobywania kwalifikacji i wykształcenia.
Nie nosi tradycyjnych strojów ani chusty, ponieważ preferuje nowoczesny styl ubierania się.
Księcia Jordanii poznała na przyjęciu. Pół roku później byli już małżenstwem. Mają 4 dzieci. Od kiedy została królową w 1999 roku, bardzo często się wypowiada. Wystąpiła w NBC, CNN i w Oprah Winfrey Show.
W 2008 r. prowadziła na You Tube videobloga, na którym odpowiadała na pytania dotyczące islamu, walki o prawa kobiet, czy też terroryzmu.
Rania jest założycielką centrum pomocy dla dzieci ofiar przemocy i nadużyć seksualnych, czym naraziła się na niezadowolenie ze strony konserwatywnych polityków. Taka sama sytuacja miała miejsce gdy publicznie poruszyła temat morderstw z honoru.
Królowa podkreśla, że zależy jej na tym by być blisko zwykłych ludzi: " Wielu ludziom wydaje się, że jako królowa nie mam pojęcia o codziennych problemach kobiet...Oglądam wiadomości, czytam gazety i tak samo jak każdą kobietę martwią mnie konflikty i zamachy. Od zwykłych kobiet różnię się tym, że moje stanowisko pozwala mi zrobić więcej, by pomóc tym, którym się nie poszczęściło".

6 komentarzy:

 1. Troche dretwy tekst "gdyby nie wyksztalcenie bylabym nikim". Przeciez nie wyksztalcenie swiadczy o wartosci czlowieka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, to inna rzeczywistość. Wykształcenie w "naszym świecie" nie ma takiej rangi jak w krajach arabskich. Moim zdaniem to dobrze, ze królowa w taki sposób motywuje kobiety do podjęcia kształcenia....patrzą na nią i widzą, ze odniosła sukces, nie tylko wychodząc za nastepce tronu, ponieważ wcześniej odnosiła sukcesy w pracy w banku czy Apple.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację. U nich to inaczej wygląda w krajach muzułmańskich.

  Należy uświadamiać kobietom, że ich los lezy w ich rękach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym seksem nie bardzo. Odpuść następnym razem, żeby nie narazić się na niezadowolenie ze strony... ludu.
  HMMM....

  OdpowiedzUsuń
 5. tu więcej na temat królowej Rani:

  http://www.wieczorslaski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=247&Itemid=1

  OdpowiedzUsuń
 6. Z niej każda głowa państwa powinna brać przykład. Ona nie patrz wyłącznie jak się dorobić tylko naprawdę chce pomagać innym, godne podziwu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates