środa, 25 lutego 2009

Rozwód

Talak – rozwód jest uważany przez Koran za najgorszą z dozwolonych rzeczy i pozwala na niego tylko w ostateczności, gdy małżonkowie nie mogą się ze sobą dogadać i z sobą żyć.

Z prawnego punktu widzenia jest on bardzo prosty – wystarczy by mężczyzna trzy razy wyraził takie życzenie. W przypadku kobiety sprawa ta nie jest już taka prosta.

Może się ona rozstać z mężem, jeśli ten nie dotrzymał warunków kontraktu ślubnego lub jeśli zaniechał utrzymywania jej i dzieci. Koran zaleca udzielenie kobiecie rozwodu, gdy nie chce on już dłużej żyć z mężem. Mąż nie powinien przymuszać jej siłą by z nim została. Jeśli mężczyzna chce rozwodu to musi wypłacić żonie całą kwotę pieniędzy, która składa się na mahr. Jeśli kobieta wyszła z inicjatywą rozwodu to musi ona cały mahr zostawić mężowi. Tą kwestię porusza sura 65 ( At-Talak) : „ Kiedy odprawiacie swoje żony, to odprawiajcie je w właściwym dla nich terminie (...) Nie wypędzajcie ich z domów i niech wcale nie wychodzą, chyba że dopuściły się jawnej bezecności (...) Nie wyrządzajcie im przykrości i nie stawiajcie ich w trudnej sytuacji! A jeśli są brzemienne, to łóżcie na ich utrzymanie, aż złożą swoje brzemię! A jeśli one karmią wasze dziecko, dawajcie im za to wynagrodzenie i porozumiewajcie się ze sobą godnie (...)”.
Również sura 23 ( Frakcje) porusza temat rozwodu: „ O wy, którzy bierzecie za żony kobiety wierzące, następnie rozwiedziecie się z nimi, zanim ich dotknęliście, to nie macie prawa wyznaczać im żadnego okresu oczekiwania. Dajcie im wyposażenie i odprawcie je w piękny sposób.”

2 komentarze:

 1. Polecam lekture na powyzszy temat oparta na zrodlach islamu:

  http://muzulmanki.blogspot.com/2009/02/mazenstwo-i-rozwod.html

  buzka

  OdpowiedzUsuń
 2. trzeba jeszcze dodac, iz mezczyzna moze sie rozwiesc z zona 3 razy. Za pierwszym i drugim razem zona moze do niego wrocic po odczekaniu trzech kuruat (misiaczka lub po miesiaczce) tzw eddah. Za trzecim razem jesli dojdzie do rozwodu i az chce aby zona do niego wrocila (a do rozwodu moze dojsc szybko i bez specjalnych powodow). Zona musi odczekac eddah po czym musi poslubic innego mezczyzne - muhallal by odbyc z nim stosunek plciowy. Po rozwodzie z muhallal i odczekaniu eddah moze ona worocic do pierwszego meza. http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=2&tAyahNo=230&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2
  Nalezy przytym podkreslic, ze w krajach muzulmanskich sa mezczyzni, ktorzy byciem muhallal trudnia sie "zawodowo". (choc wg. Islamu braei pieniedzy za te usluge jest haram)

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates