niedziela, 15 listopada 2009

Dzień Różowego Hidżabu


Światowy Dzień Różowego Hidżabu miał w tym roku miejsce 28 października. W tym szczególnym dniu muzułmanki ubierają chusty w kolorze różowym i przypinają do swoich ubrań różowe wstążeczki. Wszystko dla zdrowia i podnoszenia świadomości wśród kobiet na temat podstępnej choroby jaką jest rak piersi.

Akcja została zapoczątkowana przez muzułmanki mieszkające w USA. Kobiety chciały zburzyć stereotyp, jakoby muzułmanki mają bardzo małą świadomość dotyczącą zagrożeń życia i chorób kobiecych. Dodatkowo wytoczyły wojnę rakowi piersi poprzez:
 • informowanie kobiet o raku piersi
 • dystrybucję ulotek oraz broszur o profilaktyce zdrowotnej
 • wsparcie finansowe
 • udział w marszach przeciw rakowi
 • agitację w szkołach i uświadamianie już młodych muzułmanek, jak ważne są systematyczne badania
W tym szczególnym dniu muzułmanki postanowiły ubierać różowe hidżaby,  przypinać do ubrań różowe wstążeczki - symbol walki z rakiem i solidarności z kobietami cierpiącymi na tę chorobę. Każdy mógł wesprzeć akcję kupując na jej oficjalnej stronie piękną koszulkę.   Niestety oferta póki co jest skierowana tylko do osób mieszkających w USA.

Osobiście, chciałabym by takie akcje rozprzestrzeniły się po całym świecie, ponieważ rak piersi jest chorobą, która może dotyczyć każdej kobiety - bez względu na kolor skóry, wiarę, wykształcenie...


Oficjalna strona Światowego Dnia Różowego Hidżabu: www.pinkhijabday.net

3 komentarze:

 1. Wszystkiego najlepszego, Haniu, z okazji Twoich Urodzin :) Powodzenia na studiach, w życiu osobistym - i życzę Tobie dalej tak owocnego, przynoszącego radość blogowania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Haniu, przyłączam się do życzeń Integralnego. Wszystkiego Najlepszego;))

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za życzenia:-)) Bardzo mi miło!!

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates