niedziela, 29 listopada 2009

Referendum w Szwajcarii.

Dziś szwajcarzy wezmą udział w referendum. Wyrażą swoje zdanie na temat ogólnokrajowego zakazu budowania minaretów.

W Szwajcarii działają cztery meczety z minaretami. Partie prawicowe tego kraju twierdzą, że budowle sakralne islamu przyczyniają się do coraz większej islamizacji Szwajcarii.. Dlatego też dziś wszyscy obywatele mogą wyrazić swoje zdanie na ten temat w referendum.

Z sondażu przeprowadzonego w połowie listopada wynikało, iż 53% respondentów stwierdziło, że minarety im nie przeszkadzają i że muzułmanie mogą je budować. 37% respondentów poparło inicjatywę zakazu budowy minaretów. 10% nie wyraziło swojego zdania.

Aby zakaz budowy minaretów mógł być wprowadzony w życie potrzebna jest większość głosów popierających inicjatywę w 26 kantonach.

Jak zagłosują szwajcarzy? Dowiemy się tego zapewne niedługo. Jednakże, dzisiejsze referendum pokazuje, że europejczycy coraz bardziej zaczynają się przejmować obroną wartości , które stanowią podwaliny ich kultury. Szwajcarskie referendum sygnalizuje też problem, jakim może być w przyszłości islamizacja Europy. Czy na prawdę jest się czego obawiać? Czas pokaże.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Template by:
Free Blog Templates