wtorek, 10 listopada 2009

Muszą chodzić na lekcje pływania razem z chłopcami.

Sąd administracyjny w niemieckim  Münster orzekł, iż muzułmanki mają uczęszczać na szkolne zajęcia z wychowania fizycznego, które odbywają się na basenie, nawet jeśli grupy są koedukacyjne.Jest to reakcja na zaistniałą już jakiś czas temu sytuację w jednej ze szkół mieszczących się w Düsseldorfie. Placówka, według sędziów, miała prawo warunkować przyjęcie do szkoły pisemną zgodą rodziców, że ich córka będzie mogła uczęszczać na lekcje pływania w koedukacyjnych grupach. Szkoła oczywiście zezwoliła, by muzułmanki na basen przychodziły w burkini. Jednak kilkoro rodziców oprotestowało decyzję szkoły, twierdząc, że deklaracje, które podpisali były nieważne.

Dla muzułmanów zajęcia w koedukacyjnych grupach są naruszeniem islamskiej zasady skromności, jednakże ostatnie badania pokazały, że tylko 7% muzułmanek uczących się w szkołach opuszcza lekcje wychowania fizycznego, które odbywają się na basenie.

Jednakże przedstawiciele muzułmańskich liderów w Niemczech zaapelowali do władz szkół publicznych, by te wprowadziły segregację płciową na lekcjach pływania. Stwierdzili, że odmowa dziewcząt do uczestniczenia w takich lekcjach jest ich świętym prawem i wolnością.

4 komentarze:

 1. Witam,
  Moim zdaniem to jest trochę tworzenie problemów. Bo z jednej strony w takich strojach - burkini muzułmanki mogą kąpać się na plażach i tam nie naruszona jest zasada skromności więc dlaczego tutaj występuję??

  Z drugiej strony jak chodziłam na basen w szkole średniej (zajęcia odbywały się zamiast WF) to były tworzone oddzielne grupy dla chłopców i dziewczyn.
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie. Też uważam, że jest to wymyślanie problemów na siłę. Również jak chodziłam do liceum, to nie dość, że zajęcia na sali gimnastycznej miałyśmy tylko w żeńskim gronie, to zajęcia z pływania też.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja uważam, że jesli muzułmanom nie odpowiada szkoła, która w ten sposób organizuje zajęcia na basenie, to nie powinni od razu do tej szkoły wysyłać swoich dzieci, tylko znależć taką, która im tę segregację zapewni. Zapisując dziecko do tejże szkoły wiedzieli o tym.
  To jest kraj europejski, nie muzułmański, i nie ma obowiązku dostosowywć swoich zasad do widzimi-się jakiejś grupy religijnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nawet w podstawówce miałam W-F w grupach dziewczęcych. Więc nie wiem, czemu w Niemczech to problem.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates