środa, 23 września 2009

Hana Abdi


Kobieta broniąca praw równości kobiet została skazana na karę pozbawienia wolności 04 listopada 2007 roku. Z więzienia wyszła 27 lutego 2009 roku.

Hana Abdi jest aktywną członkinią The Kurdish women's rights organisation Azar Mehr oraz One Million Signatures Campaign - organizacji, która zwalczyć zapisy prawne dyskryminujące kobiety. Jest również studentką uniwersytetu w Bijar.

Władze przetrzymywały ją przez dwa miesiące nie postawiwszy zarzutów. Następnie kobieta została uwięziona na kolejne czternaście miesięcy na podstawie zarzutów o udział w atakach oraz akcjach na rzecz naruszenia bezpieczeństwa narodowego w Sandandaj - prowincji Kurdystanu. Oskarżyciele stwierdzili, że Hana Abdi była członkinią PJAK - organizacji zbrojnej.

Hana Abdi była przetrzymywana za swoje przekonania i walkę na rzecz wolności kobiet. Jej działalność była pozbawiona agresji.

Zdaję sobie sprawę z tego, że sprawa Hany Abdi jest już zakończona i może nawet przedawniona, jednak moim zdaniem, godna uwagi. Zapewne jest wiele kobiet, takich jak ona, które są karane za swoje przekonania. Dla wielkiej części świata i opinii publicznej są one niewidzialne a ich apel ginie w zatrzęsieniu informacji. Moim zdaniem media powinny nagłaśniać ich działania na rzecz walki o równe traktowanie kobiet, a nie dostrzegać je dopiero wtedy, gdy zostaną aresztowane przez lokalne władze. Wtedy może być już za późno.


2 komentarze:

  1. Nawet jeśli sprawa jest już zakończona z prawnego punktu widzenia i tak pozostaje żywa jako symbol, gdyż wiele kobiet wciąż jest prześladowanych przez Islam jako religię, islamskie władze i islamską obyczajowość.

    OdpowiedzUsuń
  2. Problem w tym, ze kobiety w krajach muzulmanskich odciete sa od informacji - tam nikt nie publikuje informacji o kobietach - aktywistkach; a jesli juz to wypaczone przez cenzure. A patrairchalne rzady poglebiaja ciemnote swoich narodow, od dziecka poddaja ludzi islamskiemu praniu mozgow. Szczegolnie aktywna jest przez ostatnie lata Arabia Saudyjska - finansujac grupy ludzi z biedniejszych krajow rozszerzaja na swiecie najbardziej radykalna odmiane islamu - wahabicka. Niesety coraz wiecej panstw Zachodu korzysta z finansowania przez ich szariackie banki, moze dlatego coraz bardziej islamskie sa metropolie naszej cywilizacji ...
    Ale powinnismy pisac i mowic o tych bohaterskich kobietach jak najwiecej - moze chociaz pojedyncze otumanione Polski opamietaja sie i nie beda tak skrzetnie przywdziewac tych ich szmat (ktore niby im daja wolnosc) i nie beda tak gorliwie namawiac do poznania i umilowania islamu ...

    OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates