wtorek, 1 września 2009

"Fighter: kochaj i walcz".


Taki właśnie tytuł nosi film duńskiej reżyserki Natashy Arthy, który miał premierę 05 grudnia 2008 roku.

Film opowiada historię Aiszy - córki tureckich emigrantów mieszkających w Kopenhadze. Rodzina jest stroświecka i kultywuje wiele tradycji. Dziewczyna, mimo iż wychowana w tradycyjny sposób pragnie uprawiać zawodowo kung fu. Rodzice natomiast mają całkowicie inne nadzieje co do przyszłości swojej córki. Chcą by bardzo dobrze się uczyła i została lekarzem, tak samo jak jej brat. Szukają dla niej również odpowiedniego kandydata na męża, oczywiście w środowisku tureckich emigrantów.

Jednak Aisza zaczyna trenować kung fu bez zgody i wiedzy rodziców. Treningi odbywają się w koedukacyjnym klubie ( rodzice nigdy nie wyraziliby na to zgody). Coraz bardziej zaczyna się jej podobać chłopak z którym trenuje - nie jest nim o zgrozo śniady turek, lecz blady Duńczyk.

Aisza musi podjąć wiele wyborów. Musi zdefiniować siebie, to kim chce być i jak chce żyć. Nie chcę zdradzać więcej. Zainteresowanym polecam ten film, ponieważ porusza on temat konfliktu wartości Wschodu i Zachodu, konfliktu pokoleń i konfliktu tradycji z nowoczesnością.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Template by:
Free Blog Templates