sobota, 3 października 2009

Miss z Arabii Saudyjskiej.


Konkurs: Miss Pięknych Obyczajów to muzułmańska odmiana tradycyjnego ( w rozumieniu kultury zachodniej) konkursu piękności. Sędziowie, jednak, nie oceniają w nim sylwetki czy też urody kandydatek. Pod uwagę brana jest znajomość i przywiązanie do zasad islamu oraz tradycyjnych wartości.

Miss powinna być kobietą pobożną, okazującą wielki szacunek swym rodzicom, o nieskazitelnej reputacji i wielkiej moralności. Kryteria konkursu są zrozumiałe, ponieważ trudno byłoby oceniać urodę kobiet, które poza domem nie mogą się pokazywać bez strojów zakrywających prawie cale ciało.

Co ciekawe, w Libanie odbywają się konkursy piękności, zbliżone w swojej formule do zachodnich standardów. Kobiety prezentują się tam w jednoczęściowych kostiumach kąpielowych, co w Arabii Saudyjskiej byłoby nie do przyjęcia.

Konkurs na Miss Pięknych Obyczajów, to i tak wielki krok na przód. Wcześniej w Arabii Saudyjskiej były organizowane konkursy piękności dla zwierząt. Oceniano na nich wygląd kóz, owiec oraz wielbłądów.

Nie jestem osobiście zwolenniczką wszelakich konkursów piękności. Jednak wybory mające wyłonić kobietę o najpiękniejszej duszy uważam za bardzo ciekawy pomysł.

7 komentarzy:

 1. Niewątpliwie piękna dusza jest bardziej wartościowa niż nawet najpiękniejsza koza... chociaż mogę się mylić

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny konkurs. Dość epatowania golizną!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykół.
  Zgadzam się z wami,powinniśmy oceniać nie tylko wygląd zewnętrzny.Ważna jest osobowość i wartości,które stawia sie na pierwszym miejscu.Szkoda,że w naszej kulturze coraz rzadziej zwraca się uwagę na wartości a gloryfikuje tylko młodość i urodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpiękniejsze jest niewidzialne dla oczu.....

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko ładnie i pięknie, ale mi brakuje blond loków i holywood smile. Taki dziwny konkurs, gdzie wszystkie uczestniczki wyglądają tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękno rodzi się w oczach patrzącego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wszystkie konkursy muszą oceniać urodę. Piękne wnętrze, to często zapominany aspekt natury każdego człowieka. Ten konkurs jest inny, ale jednocześnie pozwala tym kobietom pokazać to co mają najcenniejszego i jednocześnie jedyny aspekt siebie, który mogą ukazać publicznie.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates