czwartek, 1 października 2009

Muzułmanka u lekarza.


Lekarz płci męskiej może zbadać kobietę ( muzułmankę), jeśli jest to naprawdę konieczne i nie jest dostępna w tym czasie lekarka ( może być niemuzułmanka). Jednak, jeśli muzułmanka nie cierpi na ciężką chorobę, a jej stan nie jest krytyczny, lekarz płci męskiej może ją zbadać, ale pod pewnymi warunkami:

 1. nie ma lekarza kobiety - muzułmanki lub niemuzułmanki
 2. pacjentce powinien towarzyszyć podczas badania jej mahram
 3. pacjentka powinna odkryć tylko te części ciała, które mają zostać zbadane
 4. lekarz musi być godny zaufania według opinii pewnych uczonych prawa islamskiego ( fuqaha)

5 komentarzy:

 1. Aż zdziwienie ogarnia człowieka, że muzułmańska kobieta ma w ogóle prawo do wizyty u lekarza, a już nie do pomyślenia, że może zbadać ją mężczyzna. Warunki, które stawia muzułmańskie prawo są nieco, a nawet przyznam szczerze bardzo absurdalne i śmieszne w kontekście kultury europejskiej. Bo kto idąc do lekarza z bólem gardła rozbiera się do naga? To jest oczywiste, że pokazuje się tylko to miejsce, czy część ciała, którą należy zbadać….. Ale tak jest, kiedy całkowitą władzę posiadają mężczyźni. Super blog i uznania dla autorki, która porusza trudną, wręcz tragiczną sytuację kobiet. Ważny temat i poważny problem, o którym powinno się publicznie mówić, a nie robić afery z książki o pingwinach gejach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisze pracę magisterską na temat kobiet w islamie. Bardzo prosze o kontakt marta_romanowska7@o2.pl Pani pomoc byłaby
  nieoceniona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, próbowałam się skontaktować się z Tobą na maila, którego podałaś, jednak wiadomość do mnie wróciła. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Bo kto idąc do lekarza z bólem gardła rozbiera się do naga? To jest oczywiste, że pokazuje się tylko to miejsce, czy część ciała, którą należy zbadać….."

  zdziwiłbyś się ile lekarzy każe kobiecie zdjąć stanik podczas ogólnego badania - takiego w przypadku grypy np. chcą cię osłuchać i nagle ten stanik jakoś im przeszkadza:|
  sama spotkałam się z ortopedą, który podczas badania mojego kręgosłupa kazał mi zdjąć stanik. odmówiłam, bo niby w jaki sposób ten cieniutki paseczek na plecach mu przeszkadza? mogę go rozpiąć, ale nie zdjąć:|
  tak samo podczas badania ekg nie jest to niezbędne, ale często także tego wymagają lekarze/pielęgniarki

  OdpowiedzUsuń
 5. A co z badaniami profilaktycznymi, typu cytologia, mammografia, itp? Czy Muzułmanka w ogóle 'ma prawo' je wykonywać?

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates