czwartek, 20 sierpnia 2009

Iranki też lubią " pokopać"


Historia kobiecego futbolu w Iranie sięga 1970 roku, kiedy to w Teheranie założono pierwszą szkółkę piłkarską dla dziewcząt. Sport ten jest ciągle bardzo popularny wśród kobiet, wiele z nich chce go trenować, mimo że rewolucja Islamska w dużym stopniu zahamowała rozwój irackich futbolistek.


Początek kobiecej piłki nożnej wiąże się ze szkoleniem irackich trenerów w Japonii na początku lat 70 XX wieku. Mogli oni tam obejrzeć turniej futbolu kobiecego, w którym wzięły udział Japonia, Indie, Singapur i Korea. W głowach szkoleniowców pojawił się pomysł stworzenia własnej kobiecej drużyny piłkarskiej.


Do klubów dostały się dziewczęta wyszukane na miejskich podwórkach oraz zawodniczki z sekcji siatkówki, koszykówki oraz lekkiej atletyki. Pierwszy mecz z reprezentacją Włoch irańskie zawodniczki odbyły w 1971 roku.


Rozwój kobiecej sekcji piłki nożnej przerwał wybuch Rewolucji Islamskiej w 1979 roku. Bardzo ciężko uzyskano zgodę na organizację zawodów piłki halowej na żeńskim Uniwersytecie Az-Zahra w 1993 roku. Turniej odbywał się corocznie przez kolejne 4 lata, co doprowadziło do utworzenia komitetu żeńskiej piłki halowej. Organizacja Wychowania Fizycznego uznała dyscyplinę za dopuszczalną przez prawo muzułmańskie.


Od 2001 roku narodowe mistrzostwa studentek w halowej piłce nożnej odbywają się pod kuratelą Ministerstwa Edukacji, Wynalazczości i Technologii, zawsze na Uniwersytecie Az-Zahra w Teheranie. Na trybunach nie mogą kibicować mężczyźni, ponieważ zawodniczki grają bez chust.


Zaczęto się starać o pozwolenie, by kobiety mogły oglądać mecze piłkarskie mężczyzn. Największym problemem okazała się przebudowa stadionów, by kobiety nie miały bezpośredniego kontaktu z kibicującymi mężczyznami. Kłopotem dla władz okazały się tez przyśpiewki stadionowe - nieodpowiednie ich zdaniem dla uszu kobiet.


Do chwili obecnej zawodniczki żeńskiej sekcji futbolu nie mogą trenować na murawie z prawdziwego zdarzenia. Do swojej dyspozycji mają jedynie zadaszone i ograniczone rozmiarowo sale. Wprawdzie grały na odkrytych stadionach, jednak zgodnie z prawem muzułmańskim, na trybunach kibicowały im tylko kobiety. Obecnie trwa budowa specjalnego, zadaszonego sektora na stadionie Azadi ( Teheran), który ma zostać udostępniony kobietom w tym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Template by:
Free Blog Templates