niedziela, 30 sierpnia 2009

Muzułmański HipHop


Na stronie http://muslimhiphop.com/ swoje umiejętności wokalne reprezentuje wielu muzułmańskich artystów, w tym bardzo duża grupa kobiet.


Na wspomnianej już przeze mnie stronie można zapoznać się z profilami artystów, przeczytać skąd pochodzą, zobaczyć jak wyglądają, dowiedzieć się jaki styl muzyki reprezentują i w jakim nurcie tworzą. Co najważniejsze można posłuchać ich utworów.
 • Jamila, jest artystką pochodzącą z Chicago. Nie tylko śpiewa - prowadzi audycje radiowe, jest aktorką, pisarką i projektantką mody. Preferuje rap oraz recytacje poezji.


 • Eloquence wykonuje swoje utwory a capella.


 • Sister Haero - Kurdyjka mieszkająca w Kalifornii chce swoją muzyka dotrzeć do wszystkich grup wiekowych. Swoje przesłanie kieruje też do niemuzułmanów. jej motto brzmi : " Bardziej boję się Boga niż państwa".


 • Reason Rule - to duet małżeński. Celem ich twórczości jest sławienie Allaha.


 • Poetic Pilgrimage - kobiety współpracują z sobą juz od 9 lat, obie pochodzą z Bristolu. Są raperkami. Na scenie występują w bogato zdobionych chustach i długich sukniach, jednak mozna zobaczyć ich zdjęcia, na których są w jeansach i dresowych bluzach. W wywiadzie dla egipskiego pisma Al-Ahram powiedziały: "Staramy się, aby hidżab był postrzegany przez młodych fanów jako coś najbardziej cool na świecie. Otrzymałyśmy mnóstwo e-maili od młodych dziewczyn z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, w których pisały, że nie lubiły zasłony dopóki nie usłyszały naszego rapu i tekstów o hidżabie. W naszej muzyce tłumaczymy im, że zasłona jest w porządku i że nie jest powodem do wstydu".


 • Miss Undastood - zaczęła rapować w wieku 18 lat. Pierwszy album nagrała w 2002 roku. Pismo Muslim teenz nazwało ją Pierwszą Damą Muzułmańskiego Rapu.

Większość utworów islamskiego hiphop'u zaczyna się od słów : " W imię Boga Wszechmogącego". Wspomniane przeze mnie artystki śpiewają / rymują o : imionach Allaha, proroku Mahomecie,o problemach współczesnych muzułmanek. Niektóre utwory innych artystów sławią Hamas czy tez Hezbollah oraz śmierć męczeńską w imię religii.

3 komentarze:

 1. Hehe fajna sprawa z tą stronką :) Właśnie słucham sobie jakiegoś kawałka, nawet dobre bity :)Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdopodobnie, gdyby nie te teskty, nie moglyby w ogole wystepowac i pokazywac sie. Wiec alternatywa - albo krzewia islam, albo siedza w domu ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie artystki, których profile przejrzałam są muzułmankami żyjącymi w albo w Europie albo w USA. W krajach islamskich nawet chwaląc Allaha nie miałyby prawa śpiewać a co dopiero rapować.

  OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates