poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Morderstwa w obronie honoru w Wielkiej Brytanii


W Wielkiej Brytanii tak zwane morderstwa w obronie honoru mają miejsce zazwyczaj, gdy rodzina uzna, że ich syn ( rzadziej) lub córka są za bardzo zafascynowani i przesiąknięci kulturą Zachodu. Morderstwa są pozorowane na samobójstwa, nagłe wyjazdy, pożary lub też wypadki samochodowe.


Policja szacuje, że co roku w UK jest dokonywanych co najmniej 12 morderstw w obronie honoru. Proceder występuje najczęściej w rodzinach pochodzących z Azji i Środkowego Wschodu. Policjanci dostali polecenie zbadania ponad 100 akt morderstw, które popełniono w ubiegłej dekadzie, by odnaleźli w nich jakieś wspólne motywy.

Wielkim szokiem okazała się zbrodnia dokonana na szesnastoletniej Heshu Yones przez jej ojca w 2002 roku. Motywem zabójstwa córki, był brak akceptacji jej chłopaka przez ojca. O tym morderstwie pisałam szerzej w poście : „ Morderstwa w obronie honoru w Europie”.


Kolejnym głośnym przypadkiem było zamordowanie 22-letniego Albańczyka – Rexhapa Hasaniego przez 40 – letniego biznesmena. Mustaq Ahmed zabił chłopaka swej córki, ponieważ nie pochwalał ich związku. Został za ten czyn skazany na dożywocie w 2003 roku.


19- letnia Rukhsana Naz chciała rozwieść się z mężem, by poślubić swojego chłopaka, z którym była w ciąży. Odmówiła poddania się aborcji. Została uduszona przez swoją matkę oraz brata przewodem elektrycznym. Rodzina umieściła ciało dziewczyny w samochodzie, który został przez nich porzucony wiele kilometrów od ich miejscowości. Shakeela Naz i jej syn Shazad Ali zostali skazani za tę zbrodnię na karę dożywocia w 1999 roku.


Nuziat Khan, matka trojga dzieci, pragnęła uzyskać rozwód. Gdy ten się o tym dowiedział udusił ją na oczach ich 3-letniej córeczki w 2001 roku. Jest ścigane listem gończym przez Scotland Yard. Najprawdopodobniej uciekł do Pakistanu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Template by:
Free Blog Templates