środa, 19 sierpnia 2009

Samobójstwo " w obronie honoru" - nowa tendencja wśród muzułmanów w Turcji?


Cztery lata temu Rząd Turcji - kraju, który ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, zaostrzył sankcje za morderstwa " w obronie honoru". Ilość tych zbrodni zmalała, jednak tylko pozornie, ponieważ wzrosła liczba samobójstw - co ciekawe, tylko wśród kobiet.

Uważa się, że najwięcej morderstw " w obronie honoru" ma miejsce na wschodzie Turcji. Jednak migracja ludności i modernizacja kraju przyczyniły się również do rozprzestrzenienia tych prymitywnych zachowań. Według statystyk, co tydzień jedna kobieta zostaje zamordowana w imię obrony honoru w Stambule - mieście, które kreuje się na nowoczesne i postępowe.

Turecka policja jest zdania, że do większości samobójstw dochodzi pod przymusem, jednakże funkcjonariusze mają związane ręce. W takich sprawach bardzo trudno jest o dowody. Często dzieje się też tak, że policjanci, czy prawnicy zajmujący się morderstwami " w obronie honoru" stoją po stronie sprawców zbrodni i całkowicie ich popierają. Nawet jeśli sprawca zostanie skazany i trafi do więzienia, istnieje wielkie prawdopodobieństwo tego, że będzie tam traktowany z szacunkiem - jak bohater.

Los kobiet leży w rękach ich rodzin. To rada rodziny decyduje, czy dziewczyna zasłużyła na śmierć. Decyduje też o tym czy ofiara ma zostać zabita, czy ma być zmuszona do popełnienia samobójstwa. Według policji, ofiara skazana na popełnienie samobójstwa ma kilka opcji : może się powiesić, zastrzelić lub otruć na przykład trutką na szczury.1 komentarz:

  1. tak mi się rzuciło w oczy.. Stambuł nie jest stolicą Turcji. jest nią Ankara. poza tym ciekawe wpisy, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Template by:
Free Blog Templates